معرفی شهرستان

جمیت شهرستان : ۳۵۱.۰۰۰ نفر
جمعیت اتباع خارجی حدود ۱۰۰.۰۰۰ نفر
نرخ رشد جمعیت در دوره ۹۰-۸۵  ۸۰/۳ کل با ترکیب ۸۴/۴ شهری و ۱۹/درصد روستایی ساکن بودند اما در دوره ۹۰ تا ۹۵ نرخ رشد کل ۷۵/۳ با تریکب ۴۴/۳ درصد شهری وa ۹۱/۴ درصد روستایی
مساحت شهرستان : ۷۵۰ کیلو متر مربع
تراکم جمعیت شهرستان  در سال ۷۵ حدود ۲۳۷ نفر در هر متر مربع و در سال ۹۵ تعداد ۵۱۹ نفر در متر مربع بوده است .
نرخ مشارکت اشتفال شهرستان ۵/۳۸ ......... استان ۸/۳۷
نرخ اشتغال شهرستان ۳/۹۴ ........... استان ۵/۸۹ 
نرخ بیکاری شهرستان ۷/۵  ............. استان ۱۰.۵ 
توزیع شاغلان در گروههای عمده به ترتیب با ۵۰ درصد حوزه صنعت ؛ ۳۹درصد خدمات  ۶درصد کشاورزی  و ۵درصد سایر
۱۵ هزار هکتار سطح زیر کشت زراعی و باغی ..... ۸درصد در صد استان
۱۰۰۰ هکتار گلخانه و سالیانه حدود یک میلیارد انواع گلهای شاخه بریده حدود ۹۵درصد تولید استان و رتبه اول استان و تعداد ۸۵۱ واحد پرورش گل
۱۰۲۶ هکتار گلخانه سبزی و صیفی و در مجموع در تولید سبزی و صیفی و تولیدات باغی از جمله انار و پسته رتبه دوم استان
در حوزه دام و طیور و محصولات زراعی رتبه سوم استان
۷۶۴ دامداری ------------ ۶۲ واحد طیور ------ ۳۶ واحد پرورش ماهی ---- ۳۰ واحد زنبورداری
۴ شهرک صنعتی مصوب و ۳ ناحیه صنعتی غیر مصوب با حدود ۳۰۰۰ واحد تولیدی فعال با حدود ۵۳ هزار نیروی کار
عباس آباد : ۱۶۳۸ واحد بهره برداری شده و حدود ۳۱۹۳۰ نفر اشتغال
خوارزمی : ۱۲۰ واحد بهره برداری شده و حدود ۲۲۰۰ نفر اشتغال
پایتخت ۵۴۰ واحد بهره برداری شده و حدود ۸۸۰۰ نفر اشتغال
تعداد ۱۰۵ واحد معدنی 
مراکز مهم و حساس شهرستان : - صنایع دفاعی پارچین   - نیروگاه سیکل ترکیبی ۳۰۰۰ مگاواتی شهداء پاکدشت   - تصفیه خانه هفتم تهران    - سد ماملو
مراکز فرهنگی : - پردیس ابوریحان دانشگاه تهران   - دانشگاه پیام نور مرکز پاکدشت   - دانشکده سما آزاد    - علمی کاربردی ها – حوزه های علمیه خواهران و برادران
پروژه های مهم در حال اجراء و نیمه کاره در شهرستان :
کمربندی پاکدشت به طول ۳۲.۴ کیلو متر به عرض ۷۶ متر
بیمارستان جدید زعیم
طرح فاضلاب شهری
پروژه قطار شهری
پروژه ورزشگاه ۵۰۰۰ نفره
پست ۴۰۰ کیلو ولت شهرک صنعتی عباس آباد
تکمیل تصفیه خانه شهرک صنعتی عباس آباد
روکش آسفالت بزرگراه امام رضا(ع) و روشنایی آن
شهرستان پاکدشت در جنوب شرقي تهران و در مسير محور بزرگراه امام رضا(ع) وسعتي معادل ۷۵۰ کيلومتر مربع از مساحت استان تهران را به خود اختصاص داده است.
 اين شهرستان که از دو بخش مرکزي و شريف آباد تشکيل شده، از شمال به کوه‌هاي البرز و دماوند، از غرب به تهران و ري، از جنوب به بخش مرکزي شهرستان ورامين و شهر قرچک و از شرق به استان سمنان و شهرستان گرمسار محدود مي‌شود.
طبق اظهارات پژوهش گران بسياري از روستاهاي پاکدشت نام‌هايي باستاني دارند و به همين لحاظ اين شهرستان از نظر باستان‌شناسي داراي اهميت ويژه‌اي است. نتايج به دست آمده از کشفياتي که در سال‌هاي اخير صورت گرفته نشان مي‌دهد که پاکدشت علاوه بر اهميت از لحاظ سابقه سکونت بشر، يکي از مراکز مهم تمدن ايران بوده به طوري که اين دشت، تاريخي کهن را در دل خود جاي داده است.
الف- سیمای شهرستان
۱. اقلیم و سرزمین
وسعت: ۷۵۰ كيلومتر مربع معادل ۳ درصد مساحت استان
موقعيت: از شمال به دماوند ، از شرق به گرمسار ، از غرب به شهرستان ري و از جنوب به ورامين، پيشوا،قرچك
تقسيمات: ۲ بخش، ۳ شهر شامل: شريف آباد- پاكدشت- فرون آباد ، ۶ دهستان، ۵۰ آبادي داراي سكنه و  ....... آبادي خالي از سكنه
اقليم: گرم و فراخشک در شرق، سرد و خشک در نواحي مرتفع و گرم و خشک در ساير مناطق
شهرستان پاکدشت از نظر آب و هوا گرم و نيمه‌خشک بوده ولي قسمت‌هاي شمالي آن به دليل وجود ارتفاعات معتدل است. متوسط بارندگي در پاکدشت ۱۸۰ ميليمتر در سال است و بادهاي موسمي معمولي‌ترين بادهاي منطقه هستند که در اوايل بهار و اواسط پاييز در آن مي‌وزند.
اگر شما به گل و گياه علاقه‌مند هستيد فرصت سفر به پاکدشت را هرگز از دست ندهيد. مردمان اين شهرستان با بهره‌گيري از نعمت‌هاي خدادادي نظير آب رودخانه جاجرود، اقليم مناسب و خاک حاصلخيز پرورش گل و گياه را به عنوان يک شغل اصلي انتخاب کرده‌اند و امروزه نقش عمده‌اي در بازارهاي گل و گياه داخل و حتي خارج از کشور دارند.
امروزه مي‌توان چنين تعبير کرد که طراوت گل‌هاي زيبا با اکوسيستم پر رمز و راز کوير درهم آميخته و پاکدشت را به شهري تبديل کرده است که گل‌هاي زيبايش زينت‌بخش خاطرات شيرين بسياري از ما است.
پیشینه
پاکدشت کنوني شامل مجموعه‌اي از روستاها و شهر است که در دوران باستان دهکده‌هايي در دشت ري بوده‌اند.اين دشت، تاريخي کهن در دل خود دارد که بيانگر گذار اقوام مختلف و مهاجرت آنان از سرزمينهاي دور به اين ديار و يادآور جنگها و ستيزهاي مکرر و نيز پيدايش گروههاي اجتماعي از اقوام گوناگون و ظهور شخصيتهاي شهير تاريخ مي‌باشد.
پيشينه آباداني اين دشت که در حاشيه‌هاي جنوبي و جنوب شرقي تهران واقع است را بايد در آغازين روزهايي که تاريخ شاهد عظمت و شکوه شهر باستاني ري بوده است، جستجو کرد.
اين منطقه به شدت تحت تأثير جريانات و اتفاقات تاريخي شهرهاي اطراف قرار داشته است. روند اين تأثير چنان است که براي درک آن لازم است نگاهي به تاريخ باستان شهرها و آباديهاي اطراف پاکدشت و سرزمينهاي آن حوزه، بويژه ري باستان داشته باشيم.
اين دشت از نظر سابقه سکونت بشر در منطقه، بسيار با اهميت مي‌باشد و نتايج بدست آمده از کشفياتي که در سالهاي اخير انجام گرفته، نشان مي‌دهد که در آستانه تاريخ مدون کشور ما خاستگاه تمدن بوده است.  آثار  پيش از تاريخ در بخشي از  اين منطقه مورد بررسي قرار گرفته‌اند که آثار بدست آمده از آنها قابل مقايسه با تمدن ري مي‌باشد. بررسي‌هاي مذکور، تمدن تپه‌هاي  فيلستان و محمود آباد در پاکدشت واقعند را به هزاره پنجم ق.ميلاد مي‌رسانند. مطالعات ابتدايي نيز نشان مي‌دهد در هزاره اول قبل از ميلاد حدود سالهاي ۱۲۵۰ و ۱۳۰۰ قبل از ميلاد تمدن معروف به سفال در اين منطقه از رشد و شکوفائي قابل توجهي برخوردار بوده است. در بقاياي ويرانه‌ها تکه‌هاي سفال به رنگهاي فيروزه‌اي، آبي، طلائي و بسياري رنگهاي ديگر با زبان بي‌زباني تاريخ را بازگو مي‌کنند و اين يادبود گذشته‌اي است که هنر، تمدن و ذوق نسلهاي پيشين را در خود د ارد. بخوبي روشن است چنانچه بررسي اتلال باستاني اين منطقه بطور کامل انجام گيرد، تمدن اين منطقه را به پيش از دوران نوسنگي مي‌رساند.
طبق اظهارات پژوهشگران اسامي بسياري از روستاهاي پاکدشت نامهايي باستانيند از اينرو کاوش در تپه‌ها و مناطق مختلف
احتمالاً به اکتشافاتي در اين زمينه منجر مي‌گردد. از جمله اين اسامي مي‌توان به نام روستاي مامازند، يبر و... اشاره کرد که محققين اين اسامي را به دوران مهرپرستي ايرانيان نسبت مي‌دهند.
دشت ورامين محل تاخت و تاز درگيريهاي زمان مشروطه بوده است. شکي نيست از آنجاييکه بسياري از طرفداران قاجار در اين منطقه مي‌زيسته‌اند و از طرفي اين روستاها املاک شاهي بوده، تشکيلات موجود در آن، نيرويي بالقوه در حمايت از حکومت بوده است. از طرفداران مشروطه و مخالفان آن که به گونه‌اي مرتبط به مناطق و روستاهاي پاکدشت مي‌باشند، در اسناد تاريخي سخني به ميان نيامده است اما در کل اقوال محققين مبني بر مخالفت مردم اين ناحيه با مشروطه و يا حکومت جمهوري است.
پس از استقرار مشروطه بدليل اينکه بسياري از اهالي روستاهاي خالصه خود را رعيت شاهان قاجار مي‌دانستند، از طرفداران قاجاريان بودند و حتي پس از کودتاي سوم اسفند ۱۲۹۹ نيز بازماندگان خاندان قاجار بر قواي طرفداران خود در اين منطقه حساب مي‌کردند. سياست انتقال و اسکان عشاير و سران آنها به دشت ورامين که از قرنها قبل آغاز شده بود، در دوره رضاشاه نيز ادامه يافت (و حتي آيت‌ا... مدرس نيز مدتي در اين منطقه در حالت تبعيد بود)، سياست مبارزه با مذهب او در اينجا نيز اجرا شد، رضاخان در اين منطقه همچون خيلي از نقاط ديگر کشور املاک و روستاهايي را ضبط کرد. روستاهايي که در سالهاي ۱۳۱۷-۱۳۲۰ تصرف کرد عبارتند از:
حصارکلک، ارمبويه، پلشت، يبر و داغلان، خاتون‌آباد، مامازند، جيتو، قوهه و... و در شهريور ۱۳۲۰  هنگام خروج از ايران در دفترخانه اصفهان آنها را به وليعهد خود واگذار نمود. بعضي از اين روستاها بعداز شهريور ۱۳۲۰ به مالکين آن واگذار شد که تعدادي از آنها طبق مصوبه مجلس در سالهاي ۱۳۲۹ و ۱۳۲۸ مجدداً به تصرف محمدرضا شاه درآمد. که روستاهاي مامازند، پلشت، قوهه، قلعه‌نو، ارمبويه (املاک عزيز خاني) را در سال ۱۳۲۳ به هنرستان دخترانه و پرورشگاه يتيمان شاهپور (متقين) واگذار کرد.
در سالهايي که بنگاه آمريکايي خاور نزديک (براساس اصل چهار ترومن) در منطقه فعال بود، روستاهاي مذکور را در اختيار داشت و کارهايي نيز در اين روستاها انجام مي‌گرفت بنگاه مذکور مجله‌اي به نام زندگي ورامين يا زندگي روستايي منتشر مي‌کرد. ايجاد اولين مدرسه کشاورزي نيز براساس اصل چهار ترومن که به دانشسراي کشاورزي بدل گشت و هم‌اکنون دانشگاه ابوريحان است صورت پذيرفت. اولين آموزشگاه تربيت دهدار زيرنظر آمريکاييان و نمايندگان آنها ايجاد شد که اين نمايندگان در مسائل بهداشتي، اصلاح بذر، واکسيناسيون، سم‌پاشي و اعزام دانشجو به خارج در منطقه فعاليت داشتند.
براساس اظهارات برخي محققين، دانشگاه ابوريحان در آن زمان فعالين سياسي غيرمذهبي را در خود جاي داده بود.
يکي از دلايل نفوذ خارجيان در منطقه را نيز مي‌توان وجود صنايع مهمات‌سازي دانست که از دوره رضاشاه مورد توجه قرار گرفت.
نزديکي بيش از حد به تهران، ساختار اجتماعي- فرهنگي اين ناحيه را پس از انقلاب به شدت متحول نمود، بطوريکه شکل و بافت اصلي آن دستخوش تغييرات فاحش گرديد، تا اينکه سرانجام در سال ۱۳۷۶ طبق مصوبه هيأت وزيران پاکدشت رسماً به شهرستان تبديل شد
صنایع دستی
مهمترين صنايع دستي در سطح شهرستان عبارتند از :
قالي و گليم و جاجيم بافي -منبت چوب- مینای شیشه- زیورآلات سنتی -سفالگری سنتی- معرق چوب- تولیدات چرم- حصیربافی- تراش شیشه- سفالگری دستی قلمزنی -خراطی  چوب- قلمزنی روی فلز –رودوزیهای- رودوزیهای الحاقی- زیورآلات الحاقی- کاشی مینایی –سراجی- نقاشی روی شیشه –نگارگری
جاذبه های گردشگری :
منطقه نمونه گردشگري توچال
این روستای زیبا دارای آّب و هوای خنک و مناسبی برای گردش های یک روزه و یا حتی ساعتی است . اقلیم این روستا کوهپایه ای بوده و دارای عشایر است . میوه های دانه ریز از جمله انار و انجیر از محصولات روستای توچال است . همچنین این منطقه گردشگری دارای شرایط مناسب برای صخره نوردی است .
روستای آلوئک قطب تولید سبزی استان تهران
روستای آلوئک از روستاهای نمونه و کارآفرین در زمینه تولید انواع سبزیجات میباشد که یکی از منابع مهم تامین بازار سبزی در استان تهران می باشد .
گردشگری گل و گیاه در روستاهای گلزار بالا و پایین
گردشگری گل و گیاه یکروزه به مقصد روستاهای گلزار بالا و پایین و بازدید به یاد ماندنی از باغات و گلخانه های زیبای این روستاها از دیگر جاذبه های روستایی شهرستان پاکدشت می باشد .
صنايع شهرستان پاكدشت
شهرستان پاكدشت داراي سه شهرك صنعتي عباس آباد ؛ پایتخت ( علی آباد)  و خوارزمي ميباشد. شهرك خوارزمي با وسعت ۳۴۰هكتار وشهرك عباس آباد با وسعت ۱۰۲۹ هكتار و گنجايش بيش از ۲۵۰۰ واحد كه در حال  حاضر حدود۴۰ درصد واحدهاي  صنعتي در آن استقرار يافته اند و با تكميل واحدهاي شهرك براي  ۵۰۰۰ نفر ايجاد شغل مي شود.
نیروگاه سيكل تركيبي شهدای پاکدشت
بزرگترین نیروگاه سیکل ترکیبی ایران با قدرت نامي ۲۸۶۸ مگاوات ساعت در مساحتی به وسعت ۱۹۳هکتار و در نزدیکی شهر شریف آبادِ این شهرستان واقع شده است. این نیروگاه در دو فاز گاز و بخار طراحي ، نصب و راه اندازی شده است .
سد مخزني ماملو ، داراي حجمي بالغ بر ۲۵۰ ميليون متر مكعب مي باشد . اين سد داراي طول تاج ۸۰۷ متر  بوده و ارتفاع آن  از بستر رودخانه ۸۶ متر مي باشد و در بهمن ماه سال ۸۹ افتتاح گرديده و به بهره برداری رسيد .