جلسه چاره اندیشی تامین منابع در حوزه آب شهرستان پاکدشت

فرماندار پاکدشت گفت : کشاورزان هیچ حق اضافه‌ای بیشتر از حقابه خود نمی‌خواهند و این انتظار به جایی است که بتوانند اراضی مستعد خود را زیر کشت برده و یا آبیاری کنند.

  • کد خبر: 331278
  • تاریخ خبر: سه شنبه 24 خرداد 1401 - 09:30

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان پاکدشت محسن اردستانی روز دوشنبه در جلسه بررسی وضعیت آبرسانی به اراضی کشاورزی اظهار داشت:کشاورزان پاکدشت هیچ حق اضافه‌ای بیشتر از حقابه خود نمی‌خواهند و این انتظار به جایی است که بتوانند اراضی مستعد خود را زیر کشت برده و یا آبیاری کنند.

وی اظهار داشت: روستاهای بالادست پاکدشت هزار و 500 لیتر بر ثانیه حقابه دارند که به دلیل اولویت داشتن آب شرب تهران، این روستاها فاقد هر گونه منابع آبی شده‌اند و بیش از 5 هزار هکتار اراضی کشاورزی این منطقه بدون کشت باقی مانده است.

وی تصریح کرد: حوزه آب شرب، پاکدشت به هزار و 500 لیتر بر ثانیه آب نیاز دارد که بخشی از این آب از طریق چاه‌ و بخشی نیز از طریق سد ماملو و تصفیه‌خانه اختصاص پیدا می‌کند که مجموع این دو منبع تأمین آب شرب، نیاز شهرستان را به طور کامل برطرف نمی‌کند.

فرماندار پاکدشت اظهار داشت:در حوزه کشاورزی نیز پاکدشت به هزار و 453 لیتر بر ثانیه آب نیاز دارد که آب استحصال شده از 160 حلقه چاه و حقابه شهرستان از محل پساب تصفیه شده، 920 لیتر از این نیاز را تأمین می‌کند.

اردستانی کمبود آب شرب و زراعی را حدود هزار لیتر در ثانیه اعلام و تصریح کرد: شهرستان پاکدشت از 23 هزار هکتار اراضی قابل کشت برخوردار است که از این میزان، 17 هزار هکتار شامل 13 هزار هکتار گندم و جو، هزار و 500 هکتار باغات، هزار و 500 هکتار گلخانه و مابقی مربوط به سایر محصولات زیر کشت رفته است و در اصل مهمترین عامل توسعه کشاورزی کمبود منابع آبی است.

وی با اشاره به اجرای طرح انتقال پساب جنوب تهران به دشت ورامین و شهرستان پاکدشت گفت: کشاورزان پاکدشتی که اراضی آنان در شمال پاکدشت واقع شده از داشتن کمترین میزان آب بی‌بهره‌اند و فقط حقابه خود را طلب می‌کنند که این مهم جز با اجرای کانال فرعی به سمت اراضی شمالی میسر نمی‌شود.

گفتنی است با توجه به ورود به فصل گرما و کمبود منابع آب در سطح شهرستان پاکدشت در تمامی حوزه های مصارف خانگی ،کشاورزی و صنعتی صبح امروزجلسه بررسی و چاره اندیشی تامین منابع در حوزه آب شهرستان به ریاست اردستانی فرماندار پاکدشت و با حضور بشیری نماینده مردم در مجلس، ازوجی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران ، نامداری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب جنوب شرقی استان تهران، ارجستانی معاون برنامه‌ریزی، قنادزاده معاون امور عمرانی فرمانداری، تاجیک معاون مدیر کل جهاد کشاورزی استان، شهردار شریف آباد، روسای ادارات آبفا، جهاد کشاورزی، آبیاری، آب منطقه‌ای و دیگر مسئولان شهرستان در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد